Katlanır Pervaneler

YELKENLİ TEKNE  IÇIN KATLANIR PERVANELER

 YELKEN AÇMA KEYFİ

Volvo Penta katlanır pervaneler, her iki dünyanın da en iyilerini sunar – seyir halindeyken minimum sürüklenme, sabit pervanenin yüksek itişi ile birlikte otomobil sürüşü – hatta geriye doğru.

Eşsiz ve patentli tasarım, yakın çevredeki mükemmel manevra kabiliyeti ve minimum durma mesafesi için bıçakların hızlı ve güvenli bir şekilde açılmasını sağlar. İster 2, 3 veya 4 bıçak modelini seçerseniz edin, süpürme bıçağı tasarımı (yüksek eğriltme) son derece düzgün bir çalışma sağlar – motorlu araçlarda mükemmel rahatlık için neredeyse gürültü ve titreşimleri ortadan kaldırır. Ayrıca, sabit pervaneye kıyasla, yelkenlilerde azaltılmış sürüklenme hızı, 1,5 knot’a kadar hız artar. Bütün bunları bir araya getirin ve yelken zevkinizi büyük ölçüde arttırın.

1. Yüksek çarpık bıçak tasarımı  , minimum titreşimlerle pürüzsüz, düşük gürültülü çalışma sağlamak için basınç darbelerini azaltır.

2. Son derece verimli ve patentli bıçak geometrisi sayesinde ters yönde bile güçlü itme  . Bu son derece yakın çeyrek manevra kabiliyeti ve kısa durma mesafesi demektir.

3.  Özel olarak geliştirilmiş nibral (nikel-bronz alüminyum) alaşım sayesinde mükemmel dayanıklılık ve korozyon direnci.

4. Güvenilir ve tutarlı  konik diş mekanizması bıçakların senkronize açılıp kapanmasını sağlar.

 

 

ANINDA VE GÜÇLÜ YANIT – TERS BILE OLSA

Patentli tasarım, çıkıntılı bıçak uçları ile, geri vites takıldığında anlık bir açılma hareketi sağlar. Pervane dönmeye başlar başlamaz, bıçak uçlarındaki su basıncını takmak bıçakları açmaya zorlar. Sonra, merkezkaç kuvveti açma hareketini tamamlar.

KAUÇUK BURÇ VE GALVANIK IZOLASYON

 

Yelkenli pervanelerin göbeği, dişli değişimlerinden kaynaklanan tahrik düzeni üzerindeki gerilimi en aza indirgemek için şok emici bir kauçuk burcu içerir. Buna ek olarak burç, pervaneyi yelkenli pervaneden galvanik olarak izole etmek için tasarlanmıştır – pervanenin neden olduğu galvanik korozyonu önler.

SÜRÜKLEMEYI EN AZA INDIRGEYIP HIZIN ARTMASI

 

Volvo Penta katlanır pervaneler, sabit bir pervane ile karşılaştırıldığında, sürüşü en aza indirgeyen ve yelken altında 1.5 knot’a kadar hızları arttıran tekne performansını geliştirir. Buna ek olarak, şık profil, yelken yaparken halat, ağ ve pisliklerin kopması riskini de azaltır.

 

 

 

 

 

Grafik, pervane sürüklenmesindeki farkı ve sürüklenmenin sabit pervanelerle ne kadar hızlı arttığını ve daha hızlı olduğunu göstermektedir. Örneğin 8 knot’ta, 3 bıçaklı, sabit bir pervane, 3 bıçaklı katlanır pervanenin altı katından fazlasını üretir. Bu, daha düşük sürtünme sayesinde İngiliz Kanalı’ndaki tipik bir yolculuğun 4 saate kadar azaltılabileceği anlamına gelir.

Test, SSPA Maritime Consulting tarafından gerçekleştirildi. Tüm pervaneler bir Yelkenli tahrik sistemine monte edildi.

 

 

PERVANE ARALIĞI

Aşağıda, katlama pervanelerinin özelliklerine ve avantajlarına ilişkin genel bir bakış bulacaksınız. 2 bıçaklı, 3 bıçaklı ve 4 bıçaklı modeller ve 5 ila 120 beygir arasında kaplama motorları olarak mevcutturlar. Parça numaraları ve pervane kurulum donanımı dahil olmak üzere daha fazla bilgi Volvo Penta Pervaneli Kılavuz’da bulunabilir .